| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4042 Flight Date: 2008-07-13 Pilot: Jeffrey Lacy
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways MD-11F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | KMCO - Orlando Intl - Usa |
| Departure Time: | 15:11:00(14:12:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:52:00(22:52:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | -27163 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 575527 lbs |
| Landing Weight: | 408113 lbs |
| Take-Off fuel: | 208980 lbs |
| Landing Fuel: | 40953 lbs |
| TotalBlockTime: | 08:41:15 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 08:20:06 |
| TotalTimeOnGround: | 00:21:36 |
| MaxAltitude: | 36066ft |
| LandingSpeed: | 155 kt |
| LandingPitch: | 4.91" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -237.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. |
| FailureText: | the right tank developed a major fuel leak resulting in total fuel loss. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 300 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) A problem occurred during flight but you landed safely, nice job. (+250) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |