| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3348 Flight Date: 2008-03-14 Pilot: Jaco
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR-72-500 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | EDDL - Dusseldorf - Germany |
| Departure Time: | 10:00:00(09:00:00 GMT) |
| Arrival Time: | 10:47:00(09:47:00 GMT) |
| Passengers: | 67 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 55993 lbs |
| Landing Weight: | 54262 lbs |
| Take-Off fuel: | 11816 lbs |
| Landing Fuel: | 9915 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:48:28 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:30:59 |
| TotalTimeOnGround: | 00:24:10 |
| MaxAltitude: | 16010ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | 3.78" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -317.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |