| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2848 Flight Date: 2008-03-13 Pilot: Scott Clifford MCO0726
| Aircraft Name: | Boeing 757-200 N752AS (POSky) |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KLAX - Los Angeles Intl - USA |
| Arrival: | KMCO - Orlando Intl - USA |
| Departure Time: | 10:02:00(18:02:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:16:00(22:17:00 GMT) |
| Passengers: | 113 |
| Cargo: | 23199 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 248242 lbs |
| Landing Weight: | 211022 lbs |
| Take-Off fuel: | 68673 lbs |
| Landing Fuel: | 31097 lbs |
| TotalBlockTime: | 04:11:05 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:05 |
| TotalAirbornTime: | 04:00:00 |
| TotalTimeOnGround: | 00:12:51 |
| MaxAltitude: | 37063ft |
| LandingSpeed: | 124 kt |
| LandingPitch: | 9.92" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -280.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 430 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (04h00) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+200) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |