| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2520 Flight Date: 2008-03-13 Pilot: Terry Phelps
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Aibus A319-100 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KDEN - Denver Intl - Usa |
| Arrival: | MMUN - Cancun Intl - Mexico |
| Departure Time: | 13:23:00(20:24:00 GMT) |
| Arrival Time: | 19:05:00(00:05:00 GMT) |
| Passengers: | 124 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 153375 lbs |
| Landing Weight: | 130416 lbs |
| Take-Off fuel: | 42231 lbs |
| Landing Fuel: | 18881 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:42:15 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:11:59 |
| TotalAirbornTime: | 03:29:21 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:35 |
| MaxAltitude: | 25078ft |
| CruiseSpeed: | 451 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.72 |
| LandingSpeed: | 125 kt |
| LandingPitch: | 6.64" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -170.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 404 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (03h29) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+174) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |