| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1047 Flight Date: 2008-03-11 Pilot: Terry Phelps
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Aibus A319-100 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KDEN - Denver Intl - Usa |
| Arrival: | MYNN - Nassau Intl - Bahamas |
| Departure Time: | 06:33:00(13:34:00 GMT) |
| Arrival Time: | 12:26:00(17:27:00 GMT) |
| Passengers: | 124 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 150108 lbs |
| Landing Weight: | 128282 lbs |
| Take-Off fuel: | 42231 lbs |
| Landing Fuel: | 20102 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:54:00 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 03:41:47 |
| TotalTimeOnGround: | 00:13:23 |
| MaxAltitude: | 33024ft |
| LandingSpeed: | 137 kt |
| LandingPitch: | 3.92" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -604.61ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. -Wonder if they landed or if they crashed (hard landing). |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 364 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (03h41) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+184) |
| Pilot Penality: | 400 |
| PilotPenalityText: | You made a very hard landing at -604 ft/mn and the tires sustained damage. (-400) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |