| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3794 Flight Date: 2008-03-11 Pilot: Scott Clifford MCO0726
| Aircraft Name: | Boeing 757-200 N752AS (POSky) |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | KJFK - John F Kennedy Intl - USA |
| Departure Time: | 11:06:00(10:06:00 GMT) |
| Arrival Time: | 13:08:00(18:09:00 GMT) |
| Passengers: | 127 |
| Cargo: | 19486 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 254625 lbs |
| Landing Weight: | 190911 lbs |
| Take-Off fuel: | 76302 lbs |
| Landing Fuel: | 12168 lbs |
| TotalBlockTime: | 08:03:21 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 07:45:20 |
| TotalTimeOnGround: | 00:19:47 |
| MaxAltitude: | 38825ft |
| LandingSpeed: | 141 kt |
| LandingPitch: | 3.78" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -187.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 759 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h03:22 difference) (+100) Long flight (07h45) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+387) Bad weather conditions during take-off, but a safe landing and satisfied passengers. (+42) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |