| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1094 Flight Date: 2008-03-11 Pilot: Jeffrey Lacy
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Aibus A319-100 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KMCO - Orlando Intl - Usa |
| Arrival: | KFLL - Fort Lauderdale Hollywood - Usa |
| Departure Time: | 18:09:00(23:10:00 GMT) |
| Arrival Time: | 19:00:00(00:00:00 GMT) |
| Passengers: | 124 |
| Cargo: | 7138 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 148620 lbs |
| Landing Weight: | 143512 lbs |
| Take-Off fuel: | 33784 lbs |
| Landing Fuel: | 28521 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:49:59 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:32:28 |
| TotalAirbornTime: | 00:35:30 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:48 |
| MaxAltitude: | 25003ft |
| LandingSpeed: | 134 kt |
| LandingPitch: | 4.99" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -219.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 330 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h00 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |