| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1288 Flight Date: 2008-03-10 Pilot: Richard Baker
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways McDonnell-Douglas MD95 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KPHX - Phoenix Sky Harbor Intl - Usa |
| Arrival: | KSFO - San Francisco Intl - Usa |
| Departure Time: | 13:37:00(20:38:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:30:00(22:31:00 GMT) |
| Passengers: | 118 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 100687 lbs |
| Landing Weight: | 95164 lbs |
| Take-Off fuel: | 12857 lbs |
| Landing Fuel: | 7144 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:49:37 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:33:05 |
| TotalTimeOnGround: | 00:20:38 |
| MaxAltitude: | 32020ft |
| LandingSpeed: | 128 kt |
| LandingPitch: | 3.69" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -90ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |