| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2610v Flight Date: 2007-11-24 Pilot: AJ Sultan
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR-72-500 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | MYNN - Nassau Intl - Bahamas |
| Arrival: | MYGF - Grand Bahama Intl - Bahamas |
| Departure Time: | 17:58:00(22:58:00 GMT) |
| Arrival Time: | 18:36:00(23:36:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 38122 lbs |
| Landing Weight: | 36731 lbs |
| Take-Off fuel: | 5017 lbs |
| Landing Fuel: | 3604 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:37:44 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:37:44 |
| TotalAirbornTime: | 00:32:50 |
| TotalTimeOnGround: | 00:05:36 |
| MaxAltitude: | 7998ft |
| LandingSpeed: | 75 kt |
| LandingPitch: | 14.24" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -396.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | The pilot over pitched the aircraft upon landing and the tail struck the ground. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 30 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 300 |
| PilotPenalityText: | You flared too much on landing and your tail struck the ground. (-300) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |