| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9901 Flight Date: 2007-11-13 Pilot: Jaco
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KHQM |
| Arrival: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Departure Time: | 08:58:00(16:58:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:41:00(17:42:00 GMT) |
| Passengers: | 2 |
| Cargo: | 99 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2171 lbs |
| Landing Weight: | 2105 lbs |
| Take-Off fuel: | 331 lbs |
| Landing Fuel: | 263 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:44:35 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:38:52 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:00 |
| MaxAltitude: | 8034ft |
| LandingSpeed: | 54 kt |
| LandingPitch: | 1.28" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -134.62ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 98% |
| PassengersOpinionText: | -Would have loved the music on the ground but why wasn't there more? |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Good Flight, no problems and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 30 |
| PilotPenalityText: | It is considered bad practice to leave the strobes turned on when the aircraft is on the parking ramp. (-30) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |