| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9900 Flight Date: 2007-11-13 Pilot: Jaco
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Arrival: | KHQM |
| Departure Time: | 07:56:00(15:56:00 GMT) |
| Arrival Time: | 08:41:00(16:42:00 GMT) |
| Passengers: | 2 |
| Cargo: | 99 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2257 lbs |
| Landing Weight: | 2189 lbs |
| Take-Off fuel: | 389 lbs |
| Landing Fuel: | 320 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:46:40 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:42:07 |
| TotalTimeOnGround: | 00:05:49 |
| MaxAltitude: | 8038ft |
| LandingSpeed: | 56 kt |
| LandingPitch: | 0.65" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -181.54ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 98% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Good Flight, no problems and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |