| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4040 Flight Date: 2007-10-18 Pilot: Keith Bartholomew
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways MD-11F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | FAJS - Johannesburg Intl - South Africa |
| Departure Time: | 09:04:00(08:05:00 GMT) |
| Arrival Time: | 19:37:00(18:37:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 140890 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 593574 lbs |
| Landing Weight: | 404506 lbs |
| Take-Off fuel: | 203458 lbs |
| Landing Fuel: | 14085 lbs |
| TotalBlockTime: | 10:33:49 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:33:57 |
| TotalAirbornTime: | 10:25:17 |
| TotalTimeOnGround: | 00:16:00 |
| MaxAltitude: | 37050ft |
| LandingSpeed: | 140 kt |
| LandingPitch: | 3.20" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -307.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 30 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 250 |
| PilotPenalityText: | You had the wrong altimeter setting on landing, this has been a major cause of controlled flight into terrain in the past. (-250) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |