| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1836 Flight Date: 2007-09-19 Pilot: Ian F Beggs
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Aibus A319-100 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EGPH - Edinburgh - United Kingdom |
| Arrival: | KBOS - Boston Logan Intl Airport - Usa |
| Departure Time: | 06:07:00(05:07:00 GMT) |
| Arrival Time: | 08:17:00(12:17:00 GMT) |
| Passengers: | 106 |
| Cargo: | 3741 lbs |
| Flight Result: | Horrible |
| Take-Off Weight: | 153997 lbs |
| Landing Weight: | 116635 lbs |
| Take-Off fuel: | 46438 lbs |
| Landing Fuel: | 8958 lbs |
| TotalBlockTime: | 07:12:45 |
| TotalBlockTimeNight: | 03:15:42 |
| TotalAirbornTime: | 07:04:30 |
| TotalTimeOnGround: | 00:11:05 |
| MaxAltitude: | 40006ft |
| LandingSpeed: | 114 kt |
| LandingPitch: | 6.25" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -328.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 67% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were terrified by the excess G-forces. (+1.87 -1.02). -Didn't like your shaky flight (some excess G-forces). -Were terrified by your "dive of death". |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 20 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 550 |
| PilotPenalityText: | You created some excess G-force in flight, that's not compatible with commercial aircraft. (-200) Stalling an aircraft full of passengers is NOT a good idea. (-350) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |