| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2423 Flight Date: 2007-06-11 Pilot: Scott Jones
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR72-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | MYNN - Nassau Intl - Bahamas |
| Arrival: | MYEF - Exuma Intl - Bahamas |
| Departure Time: | 09:47:00(13:47:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:33:00(14:33:00 GMT) |
| Passengers: | 2 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 37716 lbs |
| Landing Weight: | 36266 lbs |
| Take-Off fuel: | 4219 lbs |
| Landing Fuel: | 2730 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:45:21 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:33:56 |
| TotalTimeOnGround: | 00:13:50 |
| MaxAltitude: | 11000ft |
| LandingSpeed: | 111 kt |
| LandingPitch: | 1.75" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -206.15ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |