| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1337 Flight Date: 2007-04-18 Pilot: Jay Kae
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways PMDG B747-400 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | NZAA - Auckland Intl - New Zealand |
| Arrival: | KLAX - Los Angeles Intl - Usa |
| Departure Time: | 08:40:00(21:40:00 GMT) |
| Arrival Time: | 21:04:00(04:04:00 GMT) |
| Passengers: | 540 |
| Cargo: | 112003 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 776911 lbs |
| Landing Weight: | 567163 lbs |
| Take-Off fuel: | 382778 lbs |
| Landing Fuel: | 172950 lbs |
| TotalBlockTime: | 12:25:38 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:06:37 |
| TotalAirbornTime: | 12:24:17 |
| TotalTimeOnGround: | 00:05:29 |
| MaxAltitude: | 30104ft |
| CruiseSpeed: | 476 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.77 |
| LandingSpeed: | 148 kt |
| LandingPitch: | 3.34" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -188.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were irritated because they were hungry sometime during the flight. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 850 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (12h24) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+620) |
| Pilot Penality: | 50 |
| PilotPenalityText: | You authorized food/drink to be served too late in the flight and it was interrupted by arrival procedures. (-50) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |