| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2896V Flight Date: 2007-04-18 Pilot: Dan Parkin
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR 72-500 (Flight 1) |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | ENGM - Oslo Gardermoen - Norway |
| Arrival: | EKCH - Kastrup - Denmark |
| Departure Time: | 15:53:00(13:54:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:09:00(15:10:00 GMT) |
| Passengers: | 61 |
| Cargo: | 515 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 46574 lbs |
| Landing Weight: | 44663 lbs |
| Take-Off fuel: | 5824 lbs |
| Landing Fuel: | 3898 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:16:10 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:09:07 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:40 |
| MaxAltitude: | 18018ft |
| LandingSpeed: | 111 kt |
| LandingPitch: | 0.73" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -108.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |