| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2565 Flight Date: 2007-04-18 Pilot: Michael Robitaille
| Aircraft Name: | Flight 1 ATR 72-500 Atlantic Sun Airways |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KEWR - Newark Liberty Intl - Usa |
| Arrival: | KMHT |
| Departure Time: | 11:56:00(15:57:00 GMT) |
| Arrival Time: | 12:56:00(16:57:00 GMT) |
| Passengers: | 56 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 40805 lbs |
| Landing Weight: | 39509 lbs |
| Take-Off fuel: | 3919 lbs |
| Landing Fuel: | 2580 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:00:18 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:47:45 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:37 |
| MaxAltitude: | 15019ft |
| LandingSpeed: | 92 kt |
| LandingPitch: | 2.25" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -240.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 330 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h00:19 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |