| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9905 Flight Date: 2007-04-18 Pilot: Ace the Mike
| Aircraft Name: | Cessna 206 Cargo CC |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Arrival: | KHIO |
| Departure Time: | 13:21:00(20:21:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:21:00(21:21:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2539 lbs |
| Landing Weight: | 2193 lbs |
| Take-Off fuel: | 551 lbs |
| Landing Fuel: | 204 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:00:08 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:59:30 |
| TotalTimeOnGround: | 00:01:48 |
| MaxAltitude: | 7572ft |
| LandingSpeed: | 43 kt |
| LandingPitch: | 3.11" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -125.38ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | the right tank developed a major fuel leak resulting in total fuel loss. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) A problem occurred during flight but you landed safely, nice job. (+250) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |