| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2747 Flight Date: 2007-04-18 Pilot: Terry Phelps
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 737-800 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KMCO - Orlando Intl - Usa |
| Arrival: | KFLL - Fort Lauderdale Hollywood - Usa |
| Departure Time: | 10:33:00(14:33:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:27:00(15:28:00 GMT) |
| Passengers: | 112 |
| Cargo: | 17363 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 173406 lbs |
| Landing Weight: | 164228 lbs |
| Take-Off fuel: | 45211 lbs |
| Landing Fuel: | 35304 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:55:03 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:39:46 |
| TotalTimeOnGround: | 00:15:48 |
| MaxAltitude: | 19009ft |
| LandingSpeed: | 154 kt |
| LandingPitch: | 3.20" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -438.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |