| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9904 Flight Date: 2007-04-17 Pilot: Ace the Mike
| Aircraft Name: | Cessna 206 Cargo CC |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KKLS |
| Arrival: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Departure Time: | 20:15:00(03:15:00 GMT) |
| Arrival Time: | 21:00:00(04:00:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 2332 lbs |
| Landing Weight: | 2264 lbs |
| Take-Off fuel: | 343 lbs |
| Landing Fuel: | 274 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:45:17 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:45:17 |
| TotalAirbornTime: | 00:43:33 |
| TotalTimeOnGround: | 00:01:48 |
| MaxAltitude: | 5807ft |
| LandingSpeed: | 45 kt |
| LandingPitch: | 3.66" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -43.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 55 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 300 |
| PilotPenalityText: | Forgetting to set the proper flaps during take-off is an extremely dangerous fault and does not show proper piloting skills. (-300) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |