| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9902 Flight Date: 2007-04-17 Pilot: Ace the Mike
| Aircraft Name: | Cessna 206 Cargo CC |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Arrival: | WA09 |
| Departure Time: | 13:21:00(20:21:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:02:00(21:02:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2539 lbs |
| Landing Weight: | 2493 lbs |
| Take-Off fuel: | 551 lbs |
| Landing Fuel: | 504 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:40:39 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:38:23 |
| TotalTimeOnGround: | 00:02:56 |
| MaxAltitude: | 4891ft |
| LandingSpeed: | 61 kt |
| LandingPitch: | 0.10" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -227.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 125 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h00:40 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |