| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1978 Flight Date: 2007-03-31 Pilot: Joe Phillips
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR72-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KBDL - Bradley Intl - Usa |
| Arrival: | KEWR - Newark Liberty Intl - Usa |
| Departure Time: | 09:26:00(14:27:00 GMT) |
| Arrival Time: | 10:12:00(15:13:00 GMT) |
| Passengers: | 3 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 40968 lbs |
| Landing Weight: | 39407 lbs |
| Take-Off fuel: | 7303 lbs |
| Landing Fuel: | 5622 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:45:54 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:35:33 |
| TotalTimeOnGround: | 00:11:42 |
| MaxAltitude: | 15026ft |
| LandingSpeed: | 119 kt |
| LandingPitch: | 0.85" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -383.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |